ads
ads

قوانین افزوده شده به قواعد ۱۲گانهی انیمیشن

قواعد ۱۲گانهی انیمیشن سنتی در دههی ۱۹۳۰ کنار هم قرار داده شدهاند ولی تکنیکهای انیمیشن همچنین استایل آنها به مقدار زیادی تغییر کرده است. افق دید تولیدات و دنیای اطراف صنعت انیمیشن هم دستخوش تغییراتی شده است، این قواعد منحصر به استایل انیمیشن دههی ۹۰ که بیشتر به صورت دستی و Pose to Pose کار میشده اند هستند؛ امروز تکنیکهای مختلفی در یک انیمیشن بلند همزیستی دارند، فیلمهای مستقل، بازیهای رایانهای و موزیکویدئوها هم از این اتفاق مستثنی نیستند.

در دههی ۱۹۳۰ بسیاری از تکنیکهای انیمیشن در حال گسترش و فهم بودند، مثل حرکتهای دوربین و تکنیکهای نورپردازی. به عنوان مثال: روتوسکوپی و استاپموشن تکنیکهایی بودند که کمتر از انیمیشن دستی کار میشدند. بعد از این دهه، ابزارهای جدیدی ظهور کردند که حرفهی انیمیشن را دگرگون ساختند؛ مانند: انیمیشن کامپیوتری، تدوین غیرخطی، تلوزیون، کامپوزیت، موشن کپچر و… .

تمامی فرمهای هنری از جمله انیمیشن، از دهه ۳۰ به بعد به صورت گسترده ای رشد کردند، زبانهای جدید و قواعد تازه ایجاد شدند. به همین دلیل زمان آن فرا رسیده تا اصول جدیدی اضافه و تفسیر شوند. همچنین نیازمند اضافه کردن تعدادی اصل به اصول پایه هستیم که خود محصول رشد امروزهی تکنیکها و قابلیتهای انیمیشن است. این ۶ اصل جدید به طور کلی عبارتاند از:

۱- Limited Animation

2- Cinematography

3- Facial Animation

4- Visual Styling

5- Motion Blending

6- User-Controlled Animation

قانون جدید(۱۳) Limited Animation :

در ابتدا Limited Animation به عنوان استایل ناتوان در ایجاد حرکات روان و سلیس شناخته میشد. ولی در سراسر این دهه Limited Animation گسترش داده شد و به عنوان تکنیکی گویا در این صنعت موفقیتهای خوبی کسب کرد. ۲ نوع از اصلیترین سبکها عبارت اند از:

۱- سبک انیمه ژاپنی

۲- سری انیمیشنهای تلوزیونی آمریکا که در استایل دهه۶۰ کارهای Hanna Barbara است.

امروزه انیمه تنوعی از حرکات را شامل میشود که بر اساس اولین کارهای پیشگام این سبک Osamu Tezuka سازندهی Kimba the white Lion است. در کل، انیمه در مورد ساخته و پرداخته کردن خصوصیات صورت کاراکترها به صورت Stylize است. کاریکاتورهای اغراق آمیز، مثل چشمهای بسیار درشت که به صورت سراسری در کاراکترهای انیمه دیده میشود.

برخی از خصوصیات Limited Animation عبارتاند از: صحنههایی که Motion Hold هستند. صحنههای فیکس با تاثیر باد. انیمیشنهای صورت به صورت مینیمال. حرکات اغراقآمیز صورت در حالی که بدن فیکس است. POVهایی با پرسپکیتو اغراق آمیز. کاراکترانیمیشنهای Loop روی بکگراندهای Loop . برش تصویر در اکشنهای موازی. بازنمایی جلوه حرکت و سرعت با خطوط متحرک.

بسیاری از این تکنیکها قابل تامیم به انیمیشن کامپیوتری هستند؛ امروزه بسیاری از انیمیشنهای مستقل از قدرت این امکانات بهره میبرند.

قانون جدید (۱۴) Cinematography و Editing :

انیمیشن کامپیوتری قابلیت کنترل غیرموازی دوربینها و نورها را به ما میدهد، همچنین تدوین غیرخطی سهولت و انعطاف پذیری بیشتری در کار با Image Sequance ها را در ساختار تصویر در اختیارمان میگذارد. تحولات این عرصه به ما کمک میکند تا با استفاده از زبان بصری سینما و ابزارهای تدوین روند داستانگویی را تغییر دهیم. وقتی دوربین روی سهپایه هست، پرفورمنس بازیگران را رکورد میکند و در این میان تدوین نقش مهمی ایفا میکند و وظیفهاش برش و به هم چسباندن ترتیب شاتهایی هست که قبلا تعیین شدهاند. فیلمبرداری و تدوین جزو مولفههای حیاتی انیمیشن کامپیوتری هستند. این دو میتوانند به صورت پویا داستان را به پیش ببرند.

قانون جدید(۱۵) Facial Animation :

تفکرات و احساسات کاراکتر از طریق حالات صورت اوست که منتقل میشود، این جزو امتیازات زبان غیر شفاهی و جوهرهی اصلی ارتباط آدمی است. انیمیشن سه بعدی کامپیوتری نسبت به دیگر تکنیکهای انیمیشن، بیشترین کنترل را روی اجزای صورت دارد مثل حرکتهای ظریف چشم، ابروها و ماهیچههای کوچک. این قابلیت تکنیکی میتواند به سهولت کار در پروژه بینجامد تا قبل از تولید روی قابلیتهای کاراکتر بیشتر فکر کنید.

حالات صورت کاراکترGollum در ارباب حلقهها مثال خوبیست از استفادهی FACS. این روش هفت حالت اصلی احساسی صورت را بیان میکند:

Happiness خوشحالی

Sadness غم

Surprise تعجب

Fear ترس

Anger خشم

Disgust تنفر

Contempt تحقیر

انیمیشن صورت در ترکیب با این احساسات هستند. به یاد داشته باشید همبستگی بین شدت حالت صورت و احساس وجود دارد. انیمیت این احساسات در قدمهای آتی بر اساس شدت و سرعت عکسالعمل احساسی کاراکتر کامل میشوند، متعادل یا قوی، آهسته یا سریع! همه چیز ارتباط به زمانبندیتان دارد.

مفهوم جالب دیگری که در خصوص FACS صدق میکند، حرکاتی سریع هستند که بر اساس تحقیق Ekman در کمتر از کسری از ثانیه اتفاق میافتند، این حرکات را اصطلاحا Microexpression مینامند.


تعداد بازدید : 134 تعداد بازدید
ads

اگر این مطلب مورد پسندتان قرار گرفته است آن را با دوستانتان در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

برچسب‌ها: , , , , , , , , , ,